Ömürbek Babanov

Ömürbek Toktoguloviç Babanov, 20 Mayıs 1970 tarihinde doğmuş bir Kırgız siyasetçidir. Kırgızistan’ın 2011-2012 yılları arasında iki kez Başbakanı olarak görev yapmıştır.

Siyasi kariyerine, Almazbek Atambayev hükümetinde Başbakan Yardımcısı olarak başlamıştır. Atambayev’in 2011 başkanlık seçimlerinde aday olduğu dönemde, geçici olarak Başbakanlık görevini üstlenmiş ve daha sonra Atambayev’in Devlet Başkanı olarak göreve başlamasıyla tekrar geçici olarak Başbakanlık görevine getirilmiştir. Babanov, Parlamento tarafından onaylanarak görevine devam etmiştir. 2012 yılında ise Başbakanlık görevinden istifa etmiştir.

Babanov, 2017 yılında bağımsız bir aday olarak Kırgızistan’ın cumhurbaşkanlığı seçimlerine katılmıştır. Seçim sürecinde gerçekleşen televizyon tartışmalarında, rakibi Sooronbay Jeenbekov tarafından yolsuzlukla mücadele kapsamında hapse atılacağı iddialarına maruz kalmıştır. Seçim sonuçlarına göre Jeenbekov’un ardından ikinci sırada yer almıştır.

Babanov’un ailesi arasında Türk ve Kırgız kökenli bireyler bulunmaktadır. Babanov’un annesi, II. Dünya Savaşı sırasında Gürcistan’dan sürgün edilmiş Ahıska Türklerindendir. Babanov’un eşi ise Kazak kökenlidir.

Ayrıca Babanov, Kırgızistan’ın en zengin insanlarından biri olarak kabul edilmektedir. Tahmini 1.5 milyar dolarlık bir servete sahiptir.

Son olarak, 31 Mayıs 2021 tarihinde Kumtor Altın Madeni ile ilgili bir soruşturma kapsamında gözaltına alınmıştır.

Ömürbek Babanov, siyasi kariyeri ve etkisiyle Kırgızistan’da önemli bir figürdür.

Bilgiyi Paylaş:
Bir cevap yazın 0

Your email address will not be published. Required fields are marked *